Pesu lühiajalugu lahtiriietatult

Londoni V&A muuseumi pesumoe näitus uurib lähemalt aluspesu arengut läbi aegade, vaadates tagasi lausa 350 aastat, analüüsides selle muutusi ja arengusuundi. See on olnud kord ilustav ja volüümi lisav, siis hoopis salendav, lõpuks ka vabalt voogav.

Näitusel on väljas üle 200 rõivanäidise meeste ja naiste garderoobist läbi ajaloo. Kuid mis on õigupoolest aluspesu otstarve – varjata ja esile tuua, jääda diskreetselt nähtamatuks ja lisada pikantsust.

Pole kuigi üllatav, et naistepesul on suurem osatähtsus ja muundamisvõime. Näitusel varieerub see praktilisest luksuslikuni, võrgutavast fetišistlikuni, korsettidest ja krinoliinidest rinnahoidjate, bokserite ja pidžaamani. Aluspesu on kasutatud, et kehakuju ideaalseks vormida või oma ideaalset kehakuju demonstreerida (sõltuvalt ajastumoest).

18. sajandil oli naiste aluspesul kaks otstarvet – hügieeniline ja strukturaalne. Aluspesu on sajandeid aidanud meil välismaailmale jätta endast parim mulje. See on muutnud ja rekonstrueerinud kehaideaale, aidates varjata ja esile tuua, mida hetekel just parasjagu vaja. Viimase sajandi jooksul on pesu aga ise hoopis areenile tõusnud.

Kui näituse alumisel korrusel saab jälgida aluspesu kronoloogilist ja stilistilist arengut, siis ülemise korruse väljapanek keskendub erakordsetele disainlahendustele ja arendustele aluspesu teekonnast riiete alt põhirõivastuse elementideks. Saab näha Agent Provocateuri komplekti teemal „aluspesu kui ülerõivas”, disainerite loomingulist põiget pesust fetišistlike kostüümide alale ja alusrõivastest inspireertitud luksuslikke õhtukleite Alexander McQueeni loomingust Dolce ja Gabbana punutud krinoliiniga kleidini.

Üks pilkupüüdvamaid näidiseid on Swarovski kristallidega ülepuistatud korsett, mis oli valmistatud spetsiaalselt Dita von Teese’i jaoks ja millel on erakordselt väike pihaümbermõõt!

Kes Londonisse satub, tasub külastada Victoria ja Alberti muuseumi!

Näitus on avatud 12. märtsini 2017.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar