Naiselikkuse suurim fänn

Teda peetakse mõjukaimaks telesarja-stilistiks pärast “Seksi ja linna” Patricia Fieldi. Kostüümikunstnik Janie Bryant on “Mad Men’i” tegelasi riietades teinud popiks viie- ja kuuekümnendatest inspireeritud vallatud kellukesekujulised seelikusabad, koheva lipsuga siidsärgid, ontlikud pliiatsseelikud, pisikesed kardiganid ning lõpmatult pikad siidkindad. Tema lemmikud, Hollywoodi kuldajastu diivad on inspireerinud nii kunstnikku ennast kui tuhandeid “Mad Men’i” fänne, kes imeliselt naiselikud kombed ja rõivad enda jaoks (taas)avastanud.

janibry_d

Tennessees sirgunud Janie on öelnud, et juba väikese tüdrukuna oli ta kõige õnnelikum, kui sai disainida rõivaid oma Barbiedele, korraldada kostüümipidusid ning vaadata filmiklassika säravaimaid pärle. “Armusin Hollywoodi glamuursetes filmides nähtud tegelaste rõhutatult tagasihoidlikesse liigutustesse ning mind võlusid ekraanil nähtud daamide sensatsioonilised õhtukleidid. Võisin veeta tunde, mängides kostüümipidu oma ema ja vanaema kapist leitud esemetega. Vahetasin riideid kolm kuni viis korda päevas. Tantsisin mööda tuba valssi, nagu need naised, keda olin filmides näinud, silme ees valgete raamidega šikid päikeseprillid ning käes juuksehari, mida mikrofonina kasutasin,” on Bryant meenutanud.

Janie on õppinud moedisaini ning töötanud disainer John Scheri juures. Armastus kostüümide vastu sai aga modernsest ja muutlikust moest võitu, kui nooruke disainer leidis, et tema kireks on töötamine filmikostüümidega. “Pärast kolledži lõpetamist läksin New Yorki disainer John Scheri juurde tööle. Mul oli kirg moe ja disainimise vastu, aga ma polnud kindel, kas sobin just 7. avenüüle. Kui kohtasin ühel peol üht kostüümikunstnikku, kes jutustas mulle oma tööst, olin kindel, et just see on täpselt see, mida mina tahan – mind erutas mõte olla osa filmist,” on Janie rääkinud.

Naise suur läbimurre tuli vesternisarjaga “Deadwood”, mille kostüümide eest ta ka Emmyga pärjati. “Deadwoodist” tuntum on meil aga menuseriaal “Mad Men”, mille tegelasi Janie sarja algusest – aastast 2007 – riietanud on. Ka selle töö eest on naist tunnustatud kõrge Kostüümidisainerite Gildi kostüümidisaini auhinnaga.

Janie Bryanti kohta on öeldud, et ta on üks “peasüüdlasi”, kes vastutabvintage-moe ning vintage‘ist inspireeritud esemete populaarsuse eest kaasaegses moes. Samuti on just tema “süüdi” naiselikult volüümika silueti taassünnis, mis jätab juba aastaid valitsenud androgüünse looki tagaplaanile.

Lisaks menusarja vaatajaile on “Mad Men’i” maania jõudnud ka nimekate moeloojateni: nii Michael Kors kui Prada on nimetanud sarja suureks mõjuallikaks, millest lähtuvalt anti vorm ja sisu oma paari aasta tagustele kollektsioonidele. Eelmisel suvel jõudis poelettidele ka New Yorgi reklaamimeestest inspireeritud kollektsioon Banana Republicult.

Janie Bryant, Simon Kneen

“Ma olen väga rõõmus, et inimesed leiavad minu kostüümidest inspiratsiooni. “Mad Men’i” perioodi võiks nimetada elegantsi ajastuks. See oli aeg, mil inimesed sättisid end enne tööle minekut, kanti kindaid. Nii paljud kombed on ajas kaduma läinud. Kui minu töö ja kogu sari inspireerib inimesi end üles lööma, leian, et see on fantastiline,” on Bryant öelnud intervjuus NY Timesile.

Seriaalis nähtavad rõivad on kompott Janie disainidest, vintage-leidudest ning laenutatud kostüümidest. Koos assistentidega kammitakse läbi ka kirbuturge ning kasutusse lähevad isegi perekonnareliikviad nagu Janie ema pulmakleit. Inspiratsiooni leiab naine nii oma vanaemast, Grace Kellyst kui Sophia Lorenist; samuti vanadest kataloogidest, Vogue’idest, perekonnaalbumitest ning ajastutruudest reklaamidest. “Minu vanaema on minu jaoks täielik stiiliikoon. Ta oli laitmatu võõrustaja ja suurepärane õmbleja, kelle soeng oli alati juuksekarvani paigas. Ka minu vanaisa oli alati laitmatult riides, rüüpas Martinit ning omas peent sigaretikarpi,” on naine rääkinud usutluses Telegraphile.

“Ma armastan disainida ja panna kokku komplekte, mis mahuvad kindla ajastu raamidesse. Nii “Deadwoodi” kui “Mad Men’i” tegevus toimub minevikus. Kui elasin New Yorgis, disainisin kostüüme lühifilmile “The Royale”, mille tegevus toimus 1940ndatel. Ma jumaldan 40ndaid, samuti 30ndaid. Nii palju on perioode, millele tahaks elu sisse puhuda! Igas dekaadis on midagi imelist.”

janibry_c

Võimalus puhuda hing sisse ajastutruule pesule kerkis Janie jaoks päevakorda alles hiljuti. Nimelt palus 90. sünnipäeva tähistav pesubränd Maidenform naisel disainida vintage-mõjutustega vormiva pesu kapselkollektsiooni. “Ma jumaldan ideed ja võimalust luua midagi, mis on üheaegselt ilus, seksikas ning funktsionaalne, nagu seda on vormiv pesu,” kommenteeris naine koostööd ja oma ülimalt elegantset ja sensuaalset sügavmusta pesukollektsiooni. Korralik pesu on Janie jaoks muide väga oluline teema. Ka oma raamatus “Fashion Files” ütleb ta, et õiges suuruses ja vormis rinnahoidja on võtmesõnaks kauni dekoltee ja üldmulje loomisel.

Samuti on Bryant korduvalt väljendanud oma armastust klassikalise liivakellasilueti vastu. Ja tuleb välja, et mitte ainult tema: üks hiljutine uuring leidis, et aina enam noori tüdrukuid näeks pigem välja nagu “Mad Men’is” Joan Hollowayd kehastav kurvikas Christina Hendricks kui Kate Moss. Suurepärane, kas pole?

Lisaks teleekraanilt nauditavale tööle on Janie jaganud oma nägemust moest ja stiilist ka oma kapselkollektsioonis “Janie Bryant MOD”, mis koosneb kahekümnest “glamuuri, elegantsi ja ilu” esindavast rõivaesemest, mis on suuresti inspireeritud – üllatus-üllatus! – viie- ja kuuekümnendatest. Näiteks leopardinahksed mütsid, jakikesed ja daamiridikülid ning laiakraelised kolmveerandvarrukatega värvilised mantlid, mille alla on pikad kindad iga õige daami jaoks ideaalne valik.

12th Annual Costume Designers Guild Awards With Presenting Sponsor Swarovski - Backstage

Janie Bryant on super näide naisest, kes tegi oma unistuse teoks ning jagas armastust vana kooli ilu vastu kogu maailmaga, mõjutades nii tuhandeid naisi. Just seepärast valisime ta ka Femme sellenädalaseks persooniks – et tähistada klassikaliselt naiselikku ilu ning teha kummardus kõige daamilikumale rõivaesemele läbi ajaloo: kleidile.

Ära siis unusta, et 1. juunil on fookuses kleidid – nii tütarlapselikud kui saatuslikule naisele omased. Nii et pane selga oma lemmikkleit ning naudi suve algust, kleidikandmise päeva ja kauneid komplimente!

Lisa kommentaar