Vestlusõhtu Marit Ilisoniga

Marit Ilison ei esine tihti ning ka tema näitus „Ootamine” on üle mitme aasta taas kontseptuaalse kohaspetsiifilise ruumitöö vormis  ja tekitab seose tema varasemate samalaadsete teostega. Ennekõike moekunstiga tegeleva multidistsiplinaarse Ilisoni jaoks on aga olenemata valdkonnast olulisim vaadelda keha ja ruumi suhet, anda tähendusi lihtsatele elementidele ning luua meeldejäävaid kogemusi ja tundeid. Ka tema rahvusvaheliselt tuntuim projekt „Longing For Sleep” on lähtunud üdini kontseptuaalsest tunde materialiseerimise ideest.

04TonuTunnel Ilison Draakoni vaated TTP7964 1024x683 Vestlusõhtu Marit Ilisoniga

Foto: Tõnu Tunnel, Draakoni galerii näitus

Varem peamiselt moeetenduste ja -näitustega tegelenud Ilison on seekord võtnud ette näituseprojekti, kus läheneb inimtajudele enda jaoks esmakordselt algusest lõpuni kontseptuaalselt. Näitusest, mis Ilisoni sõnul tekib vaataja peas, on nüüd võimalus osa saada ka läbi kunstniku vaatevinkli.

Näitus „Ootamine” ei ole moenäitus ning sel on pealtnäha trafaretne alguspunkt, kuid töö mõistmiseks peab peatuma, võtma aega, keskenduma ja vaatlema. Näitusel viibides tekib vaatajas loomulike instinktide ajel ootus ja hasart. Mis juhtub? Kui kaua peab veel ootama? Kas aeg läheb oodates kiiresti või aeglaselt? Vaatleja peab jälgima monotoonset ja meditatiivset tegevust ning keskenduma. Kõik see tõmbab inimesed automaatselt hetkesse, eemale argimürast ja mõtetest, mis on olnud ka Ilisoni varasemate tööde peaeesmärke (70 puuvillast kitlit, Lúmine performance, installatsioon Teine), esitades ühelt poolt inimtajule väljakutse, teisalt pakkudes puhkust tavapärasest virvarrist.

70CottonSmocks M ILISON credit Johanna Eenma 01 1024x720 Vestlusõhtu Marit Ilisoniga

Foto näituselt “70 puuvillast kitli”

Mariti mõttemaailmast, kunstnikupositsioonist, sosistavast luksusest; keha, ruumi ja inseneeria oodatud või ootamatust kohtumisest ning ootamisest kui fenomenist räägib autoriga Kaarin Kivirähk, kes on KKEKi uudiskirja toimetaja ja projektijuht ning avaldanud kirjutisi Sirbist moeajakirjadeni.

Kunstnikuvestlus Marit Ilisoniga toimub sel neljapäeval, 18. mail kell 18.00 Vaal galeriis Tartu mnt 80D ning näitusest osa saamiseks soovitame kohale minna varem.

Marit Ilisoni näitus „Ootamine” on avatud veel ainult sellel nädalal, T–R 12–18 ja laupäeval, 20. mail 12–16.

Lisa kommentaar