Film disainijumalast, kes sõnastas kümme käsku

Kui ma saaksin uuesti alustada, ei hakkaks ma disaineriks – maailmas on liiga palju ebavajalikke asju, ütleb mees, kes disainis sadu nüüdseks klassikaks muutunud tooteid. Dieter Rams on tema nimi. 

rams

 

USA režissööri Gary Hustwiti linateos „Rams”, mis jõuab täna ekraanile Kumu kunstiteemaliste dokumentaalfilmide programmis, pole ainult ülevaade ühe maailma suurima tootedisaineri loomingust ja inspiratsiooni allikatest, vaid ka mõtisklus jätkusuutmatust ja ületarbivast maailmast, kus disain on taandatud sisulise tähenduseta turunduslikuks sõnakõlksuks. Kõigeks selleks, mille vastu 86-aastane Rams sõdib.

rams_product_grid

Tema sõnastatud hea disaini kümme printsiipi – uuenduslikkus, kasulikkus, esteetilisus, arusaadavus, pealetükkimatus, ausus, kauakestvus, läbimõeldus, keskkonnasõbralikkus ja minimalistlikkus – pole kaotanud oma aktuaalsust ka tänapäeval, mis sest, et on kirja pandud juba 1970. aastatel. Määratu on ka aastakümneid elektroonikafirma Braun peadisainerina tegutsenud Ramsi loominguline mõju, ulatudes Apple´i nutiseadmeteni välja. Mööblifirma Vitsœ toodab siiani menukaid riiulisüsteeme, mille Rams töötas välja 1960ndatel.

„Peene esteetika rahustav kümblus,” võttis filmi pärast esilinastust kokku The Hollywood Reporter.

Muusika on „Ramsile” kirjutanud ambient-klassik Brian Eno.

Režissöör Gary Hustwiti tuntuim dokumentaalfilm on maailma populaarseimast kirjatüübist rääkiv „Helvetica”, mida autor käis 2007. aastal ka Kumus tutvustamas.

10. aprillil kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse tootedisainer Mihkel-Emil Mikk.

Film on ilma tõlketa, ingliskeelsete subtiitritega. Sissepääs tasuta.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar