Hõbeda lummuses

Dambergs Design stuudio on väike ja arenev Läti bränd, mis on spetsialiseerunud käsitsi sepistatud hõbeehete valmistamisele. Stuudio hingedeks on brändi looja Robert Dambergs ja tema partner Zanda Milzaraja. Juba septembris tulevad nad nii Tallinnasse kui ka Tartusse, et tutvustada huvilistele hõbepulbrist ehete valmistamist. Nende laiem eesmärk on viia ehete loomise kunst inimestele lähemale. Uurisimegi Robertilt nende tegevuse kohta, mis neid innustab ja inspireerib ning milles peitub hõbepulbri ehk Silverdesign MPMix pulbri võlu?

robertdambergs

Fotod: Erakogu

Kuidas teie bränd sündis ja mis on selle peamine visioon-eesmärk?

Minu vanemad olid põgenikud ja elasime suurema osa oma elust põgenikena Kanadas, oodates okupatsiooni lõppu Baltimaades. Minu vanemad ei jõudnudki taasiseseisvumist ära oodata, kuid nad olid minusse kinnistanud teadmise, et naaseksin kodumaale – olen lätlane ja ainult Lätimaa saab olla minu tõeline kodu. Tagasitulek kodumaale polnud lihtne, kuid kümne aasta eest siia elama asusin. Nagu paljud teisedki põgenikud, sain kodumaale naastes võtta kaasa vähesed isiklikud asjad, kõik muu jäi maha ja kuulus Kanadale. Siiski ei saa keegi minult ära võtta 60 aasta võõrsil elamise teadmiste ja kogemuste rikkust. Läti on minu tõeline kodu.

Kanadas õppisin ära, kuidas olla ärimees, teadlane ja arhitekt. Peale ametialase karjääri õppisin ka seda, kuidas luua metallist, eriti kullast ja hõbedast, ilusaid asju. Minust sai hõbesepp-ehtekunstnik.

Lätis kujuneski sellest, elu keerdkäikude tõttu, minu peamine eneseteostuse viis ja elatusallikas. Tunnen siiralt, et ehk elu mängiski mulle selle tee ette – see on minu saatus. Nüüdseks on mul sepistöö ja ehtekunsti vallas 50 aastat kogemust. Samuti olen mõistnud, et minu ülesanne on ka teistele õpetada, kuidas meisterdada hõbedast kauneid esemeid, kasutades selleks loodud hõbepulbri tehnikat ja tehnoloogiat. Haiguse tõttu olengi nüüd keskendunud eelkõige õpetamisele, peale Läti ka Leedus ja Eestis. Nii, et siin ma nüüd olen!

Mis iseloomustab Dambergs Design stuudio brändi?

Märksõnad on lihtsus – nii vormiliselt kui ka kasutajasõbralikkuse mõttes – hea hind ja personaalne lähenemine. Koolitusi läbi viies oleme ise kohal ja suhtleme inimestega.

Kes peamiselt osalevad teie ehete meisterdamise koolitustel?

Meie sihtrühmaks on laiemalt vaadates kõik, kes mõistavad käsitöö väärtust ja soovivad proovida uusi tehnikaid, et luua unikaalseid esemeid.

Kui kaua olete koolitusi teinud ja mis on nende peamine eesmärk?

Olen hõbedast esemete meisterdamist õpetanud nüüdseks pea 50 aastat. Alguses polnud see Kanadas laialt levinud ega teadaolev kunstivorm. Koos paari entusiastiga, kes töötasid puidu, naha ja kangastega, hakkasime tegutsema, sõltumata gildide süsteemist. Aja jooksul koondusid meie ümber inimesed, kes tahtsid õppida, kuidas ise meisterdada ilusaid esemeid. Korraldasime huvilistele erinevaid koolitusi. Minu vastutada olid sepistöö ja ehete meisterdamise töötoad . Nende järele oli suur nõudlus ja peaaegu alati olid kõik kohad täidetud.

silverd

 

Hõbepulber oli sel ajal täiesti tundmatu materjal, mis vajas tutvustamist ja läbimõeldud turundust, et inimestes tekiks huvi ja soov seda katsetada. Ometi tundub mulle endiselt, et seda väärtuslikku materjali ei teata veel piisavalt. Nendele, kes võivad olla huvitatud, tuleb näidata, kui lihtne on selle materjaliga ehteid luua. Nii me õpetamegi esmalt, kuidas pulbrit kasutada, kuid liigume üsna kiiresti ehete loomisele.

Miks on hõbepulber eriline?

See võimaldab lihtsalt ja kiiresti luua kauneid hõbedast esemeid, eriti ehteid. Sellest materjalist ehete tegemine ei nõua kalleid tööriistu ja juba umbes tunniga on võimalik õppida meisterdama unikaalseid ehteid ka varasema ehete valmistamise kogemuseta.

Mis sind ennast innustab looma? Millised on peamised teemad, millega tegeled?

Mind inspireerivad pildid ja mustrid, mida ma iga päev kõikjal märkan. Mulle meeldib omavahel kombineerida see reaalsus, mida ma näen, ja peas loodud kujutelmad. Loodusemustrid on minu jaoks eriliselt lummavad. Oma kõige varasemates töödes lähtusin traditsioonilisest Balti ehtekunstist ja dekoratsioonist.

silverdesign

 

Nüüd meeldib mulle luua nüüdisaegseid vorme, millesse on põimitud ka midagi traditsioonilist, vana ja iidset. Ammutan inspiratsiooni nii loodusest kui ka ajaloost. Vaimustava Balti juugendstiili arengut pidurdas Teine maailmasõda. Sel ajal asendus kõik sotsialistliku pragmatismi ning poliitiliselt üleküllastunud lähenemisega vormile ja kujule. Kõik kindlale kohale omane ja ainulaadne asendus globaalsuse ideega.

DambergaDizainaStudija_Sudraba Rotas

 

Oleme ekselnud terve sajandi pimedates ja kohati hirmuäratavates tupikkoridorides, lootuses leida midagi inimese loodut ja juhitud. Nüüd oleme järsku naasnud kohta, kus saame tähistada seda ilu, mis on meie enda loodud ning mida ei impordita kaugest kultuurist. Mind inspireerib “siin ja praegu“ olemine, mitte mingisuguses paisutatud ja utoopilises abstraktsioonis elamine. Siin ja praegu …

Millised on teie plaanid tulevikuks?

Loodame laiendada oma koolituste valikut, et võimaldada rohkematel inimestel ja laiemalt õppida ise ehteid tegema. Soovime, et meil oleks võimalus viia läbi mitmepäevaseid koolitusi, et inimeste oskused tõhusamalt areneksid. Need kohtumised on justkui omamoodi loovuslaagrid, kus osalejad saavad unustada  argimured ja keskenduda üksnes loomisele, protsessi nautimisele ning õppimisele.

Need koolitused aitavad inimestel jõuda oma isikliku stiilini ja seda teadlikult arendada.

Lätis oleme loonud hea baasi, loodame oma tegevust laiendada ka Leedus ja Eestis.

vunder

 

Ma poleks saavutanud pooltki seda, mida lootsin, oma partneri Zanda Milzarajata. Peale selle, et ta on minu usaldusväärne äripartner ja brändi juhataja, on ta oskuslik hõbesepp-ehtemeister. Zanda on asendamatu osa meie Silverdesigni seiklusest!

Mida soovid veel kindlasti Femme lugejatele edasi öelda?

Kõik, kes armastavad käsitööd ja ise tegemist, võiksid proovida hõbedast ehete loomist. See pole pooltki nii keeruline, kui esmapilgul ehk võib tunduda. Ehteid võib vabalt meisterdada ka enda köögis, kasutades kõige tavapärasemaid esemeid, mida seal kindlasti leidub. Seda võimaldabki uudne hõbepulber – see on vaieldamatult lihtsam ja ka odavam kui traditsiooniline hõbedast ehete valmistamine, mis nõuab suuremaid teadmisi ja oskusi. Loomulikult ei asenda see pulber traditsioonilist ehte meisterdamist, kuid pakub alternatiivi ja võimaldab kõigil katsetada ning nautida ainulaadsete ehete loomist.

Täname Robertit ja Zandat inspireeriva loomingu eest!

Nende juhendatavates töötubades on Tallinnas ja Tartus võimalik osaleda juba 13. ja 14. septembril. Registreerida saab Skizze kunstistuudio kodulehel kuni 8. septembrini.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar