Mõtisklus naise tähendusest

Tänasest, 21. veebruarist on Vabaduse galeriis avatud Pariisis elava eesti kunstniku Irina Bellaye personaalnäitus. Projektis “Naise tõeline jõud” käsitleb Irina Bellaye naise rolli praeguses maailmas ning sootsiumi ja naise suhet. Kunstnik on kasutanud “Naise tõelise jõu” projektis mitmeid meediumeid: fotot, maali, videot, skulptuuri (objektid).

MeParis13

Irina Bellaye

Väljapanekut võib vaadata kui filosoofilist mõtisklust naise kui sellise tähendusest ja kohast meie maailmas, sootsiumi ootustest naisele ning eelkõige, kuidas massimeedia, mood ja reklaam manipuleerivad üldisemalt levinud arusaama ning kahjuks mõjutavad ka naise enda käitumist. Kui XIX sajandi naine pidi olema tundlik, õrn, hoolitsev, perekeskne, siis XXI sajandi naisest oodatakse nooruslikkust, rõhutatud seksapiilsust, XX sajandi keskpaigal Marilyn Monroe järgi kujunenud ideaali märksa agressiivsemat varianti. Irina Bellaye ei ütle otse, vaid kasutab fragmenti, ambivalentset metonüümi: tema kujundid pärinevad inimese sisemaailmast – seda nii otseses (organid) kui ka metafoorses mõttes (hing), sageli on neil ka otsene kultuuriline taust, visuaalkultuurist, kunstiajaloost võetud teos (järjekordset sõjalist, meeste võitu tähistav obelisk, fallokraatilise maailma sümbol; naise vulva kui maailma algus, nagu seda on kujutanud XIX sajandi realismi suurkuju Gustave Courbet).

Bellaye projektil on ka isiklik tasand. Ta toob vaataja ette oma elukogemuse, kuid vaatamata sellele, et tema oma lugu on jutustatud n-ö kontseptualiseeritud viisil – metafooride, üldistuste, pseudoteaduslikkuse (skeemid) kaudu, on see aus enesepeegeldus, mõtisklus oma identiteedi, eelkõige Ida-Euroopa naise rolli ja koha üle Lääne-Euroopa suurlinnas, antud juhul siiani massimeedia (eelkõige Ameerika seebiooperite) kõige ihaldatuma, romantilisema linna – Pariisi kogemuse põhjal.

MaailmaAlgus

Maailma Algus

Irina Bellaye on omandanud kunstihariduse Eesti Kunstiakadeemias (lõpetas 2002. aastal rakenduskunsti kolledži), töötanud moedisainerina mitmel pool Eestis (Montonis jm), jõudnud “Supernoova” moekonkursi finaali. Prantsusmaal elab kunstnik 2009. aastast, Pariisis 2011. aastast. 2012. aastast täiendab Irina Bellaye ennast Pariisi linna kaunite kunstide ateljees Olivier Di Pizzio juures. Vabaduse galerii näitus on Irina Bellaye esimene isikunäitus Eestis.

Lisa kommentaar