Parimad nipid ja tegevused sügisväsimuse seljatamiseks

Ööpäevaringne väsimus, uimasus, ärritavus, kurvameelsus ja kõikehõlmav tüdimus – justkui oleks läbipõlenud. Need tunded valdavad enamus eestlasi vähemalt kaks korda aastas. Sügisel ja kevadel.

voodis 1024x769 Parimad nipid ja tegevused sügisväsimuse seljatamiseks

Fotod: Unsplash

Sombused ilmad, see vähene päikesevalgus ja lühikesed päevad võivad suvel kogutud energiavarusid kiirelt vähendada, või täitsa ära kaotada. Puhkusereisid on vaid ajutine lahendus ning teinekord on lennujaamast tagasi tulemine veelgi muserdavam. Mitte ainult ei lähe sügisel riiete valimise ja outfit’i planeerimise peale kaks korda kauem aega, vaid tuleb igat möödasõitvat autot paranoiliselt karta. Kui juba lehed puudelt langenud ja mudakarva toonid võidule saavad, tuleb kõik sügisväsimusega võitlemise nipid välja otsida. Allpool oleme välja toonud ka mõned alternatiivsemad väsimuse seljatamise nipid ja tegevused.

Regulaarne treening

Kuigi harjumuspärane on peale kevadist vormiajamist sügisel talvevarusid koguma hakata ja pühade ajal keha korralikult vooderdada, siis selline harjumus võib kurjasti kätte maksta. Nimelt, saab meie keha pimedate aegade tõttu niigi vähe liikumist ning toidud muutuvad kalorirohkemaks. Just regulaarse treeningu abil säilitab meie keha vajalikku hormonaalset tasakaalu, et kogu aeg oleks piisav kogus energiat kättesaadav.

treening 1024x735 Parimad nipid ja tegevused sügisväsimuse seljatamiseks

 

Kindlasti on esimene mõte, et peale treeningut oleme ju väsinud, kuid tegelikult toimivad just vastupidised reaktsioonid – me tunneme, et oleme saanud energialaengu. Hea on olla.

Uute mängude proovimine

Lühikeste ja pimedate päevade ajal veedame paratamatult rohkem aega oma kodudes ning otsime viise kuidas olemist hubasemaks või huvitavamaks teha. Üks viis vabale ajale vürtsi lisamiseks on uute mängude proovimine. Olgu selleks põnev lauamäng, kaardimäng, võistlev arvutimäng või online casino mängud, läbi mängu kogeme adrenaliini ja põnevust ning sisustame ühe näiliselt igava õhtupooliku endale meeldejäävalt.

lauamang 1024x568 Parimad nipid ja tegevused sügisväsimuse seljatamiseks

 

Joo rohkem vett ja vähem alkoholi

Sügis on sageli pidutsemise aeg ja peo juurde käib ka paar-kolm vägijooki. Peale pidu on paha olla ja pea valutab, väsimus ei lähe ka pikema magamise peale üle.

Väsimustunne võib tekkida ka väiksema veepuuduse korral, sest meie keha on vee tasakaalu osas lihtsalt nii tundlik. Alkohol viib teadagi vett kehast välja ning kutsub esile veepuudust (ja pohmelli!). Sellepärast on hea iga alkohoolse joogi vahele tarvitada klaas vett, sest esiteks vähendame seeläbi alkoholi joomise kahjulikke mõjusid ning teiseks, ei joo me suure tõenäosusega väga suures koguses alkoholi.

vesi 1024x727 Parimad nipid ja tegevused sügisväsimuse seljatamiseks

 

Õige vee tasakaal kehas võimaldab meie organismil õigel viisil funktsioneerida, vähendades üldist väsimustunnet. Igal aastaajal.

Valmistu Jõulu pühadeks

Pühade ettevalmistus viib mõtted mõnusamasse kohta. Rutiinne pimedus, sombused ilmad ja mossis näoilmed on ju sügise teema. Jõulude ajal on kõik hubane ja romantiline. Pühadeks ettevalmistusi tehes ei pea me oma igapäevaste probleemide peale mõtkema ja saame keskenduda hubasuse ja pühade meeleolu loomisele. Teinekord on igavuse ja väsimuse tagamaaks samades mustrites ja mõttemallides kinni olemine. Too oma ellu värskust, uudsust ning jõulumeeleolu.

jolud 1024x682 Parimad nipid ja tegevused sügisväsimuse seljatamiseks

 

Söö vähem rämpstoitu ja vaheta maiustused puuviljade ning marjade vastu

Kiire süsivesikute ja suhkru laeng võib esmapilgul õige otsusena tunduda, sest šokolaad on ju naiste parim sõber? Tegelikult tõuseb maiustuste söömise tagajärjel veresuhkur hüppeliselt, mistõttu vabastab keha järsku suures koguses insuliini, üritades veresuhkrut stabiliseerida. Tulemusena langeb veresuhkur sootuks liiga madalale, põhjustades äkilise väsimuse mõni hetk hiljem. Et seda ära hoida, tasuks maiustuste ja kiirete snäkkide asemel süüa näiteks puuvilju ja pähkleid. Mitte ainult pole nendes rohkelt vitamiine ja muid kasulikke aineid, on nad oluliselt looduslikum toit.

maasikas 1024x683 Parimad nipid ja tegevused sügisväsimuse seljatamiseks

 

Kui miski ei paista aitavat

Sellisel juhul tuleks võib-olla oma praegusele elustiilile otsa vaadata, et kas nii ma tahangi elada? Mõnikord on väsimuse põhjustajaks hoopis rahulolematus ja näiline väljapääsmatus.

Igal juhul tuleks leida endale kõige sobivamad nipid ja trikid ning neid praktikas rakendada. Teadmisest pole mingit kasu, kui seda ei kasutata.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar