Keelend

Neljapäeval, 23. aprillil kell 18.00 avatakse Hop galeriis (Hobusepea 2) ehtekunstnike Märta Mattsoni ja Tanel Veenre näitus „PALINDROOMˮ.

mattson

Märta Mattson

Ehtekunstnikud Märta Mattson ja Tanel Veenre otsustasid enam kui kahe aasta eest asetada oma loomingu dialoogi, et luua mõnes mõttes paradoksaalne peegel. Nende loodud tööd kätkevad endas sümmeetriat, loodust, ilu ja groteski. Lahti on rullitud teatraalsed hõbekardinad, mille tagant ilmutavad end tegelased kummalisest teatritrupist – tehisteemantidega täidetud mardikad, graatsilistesse kompositsioonidesse tardunud merihobud ja sillerdava lehvikuna avatud kiletiivalised. Kõike on natuke liiga palju, loodusest laenatud maskides tegelased laval etendavad stseene isikupärastest ebareaalsustest.

10312474_10206734561625331_8735345524109420730_n

Märta Mattson

Näitust läbivaks teemaks on sümmeetria, mida keele-maailmas tuntakse palindroomsusena. Need mõlemalt poolt loetavad keelendid (nt aias sadas saia) on olnud inspiratsiooniks nii ehete loomisel kui ka väljapaneku kujunduses. Lähtutud on põhimõttest, et palindroomsena võib kujutada iga sümmeetrilist vormi või mustrit. Ehtekunstnike eesmärk oli luua palindroome nii enda loomingus kui ka peegeldada üksteise ehteid.

veenre

Tanel Veenre

Sel järjekorras viiendal ühisnäitusel (München-Stockholm-Bangkok-Kaohshiong-Tallinn) esitleb Märta Mattsson kiilitiibadest ja mardikatest ning Tanel Veenre merihobudest loodud vorme. Sümmeetria kannab neis töödes loodusega kooskõla ja loodusest lahtirebimise tähendust. Need palindroomid on märgid „omaloodusestˮ, mis on dialoogis kunstniku nägemuse ja looduse looduga. Teadmine, et täiuslikku sümmeetriat võib kohata pigem tehiskeskkonnas kui pärislooduses, on pannud kunstnikud kõndima nende kahe vahepealsele hämaralale.

Näitus jääb avatuks 5. maini.

Lisa kommentaar