Annika Kiidroni depressioonipoeesia

Sotsiaalkriitiline kunstnik Annika Kiidron juhib oma loominguga tihtilugu tähelepanu ühiskonnas valitsevatele tulistele tabuteemadele: olgu selleks siis sotsiaalmeedia ajastu inimese elamine paralleelselt kahes erinevas maailmas, keskkonnaprobleemid või keha ja vaimu kurnavad tõved. 

Tumedad teemad saavad moekunstniku käe all vormitud värvilisse rätsepatööna valminud kollektsiooni, mis reedab oma ebatraditsioonilises pinnadekooris peituvad salalood vaid teadjale, kodeerides need 3D prillidega vaadeldavaiks siseorganeiks või üleelusuurustes ristpistetes tikitud aktideks. Tekstiilikunstnikuna ongi Annika loomingu alguspunktiks just materjal.

Annika nimetab end pigem kunstnikuks kui disaineriks, sest ta on keskendunud peamiselt kordumatute ainueksemplaride valmistamisele, mis teinekord võivad võtta aega isegi kuni aasta. Bränd peab au sees käsitööd, traditsioonilisi tehnikaid, aegajalt oma kollektsioonides vääristades ja väärindades ka vana käsitööna valminud tekstiile.

Žüriiliige Kristina Herodes: “Annika Kiidron on üks eredamaid loovhingi, keda Eestis nähtud. 25 aastat moealal töötamist annab piisavalt võrdlusmaterjali. Samuti on Kiidronil esinduslik nimistu kohalikke ja rahvusvahelisi väga kaalukaid moevõite. Juba esimene Annika töö oli erakordne, ta töötab sagedusel, kuhu enamik inimesi isegi mõtetes seiklema ei lähe – tunnetab meie kõige sügavamjaid traagikaid, ökosüsteemi ohustavaid probleeme. Sel lainel luues oli Annika ainus, kes märkis pandeemia ohtu mitu aastat varem. Kiidron on tulihingeline, pöörase energiaga ja üliterava sotsiaalse närviga maailmaparandaja. Moekäekirjalt kompromissitu maksimalist, perfektne viimase funktsionaalse detailini. Erakordne anne.”

Annika on omandanud bakalaureusekraadi tekstiilikunsti erialal Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja magistrikraadi disaini ja rakenduskunsti suunal Eesti Kunstiakadeemias, täiendades end õpingute jooksul Norras, Soomes, Hongkongis, Hollandis ja Iisraelis. Ta on osalenud erinevatel näitustel ja moeshowdel nii Eestis kui ka mujal maailmas. Tuule tiibadesse sai disainer 2018. aasta ERKI Moeshow võiduga.

Tallinn Fashion Weeki laval esitletud kollektsioon Depressioonipoeesia (Poetry of Depression) on jätk Kiidroni eelmisele, ERKI2020 ja Estonian Fashion Festival 2020, võidukollektsioonile Give Me My Fairytale. Poeem jätkub sealt, kus eelmisel aastal pooleli jäi. Vanad ristpistes tikitud narratiivid saavad uue ja tänapäevasema kuue, kandes meid endaga rändama sürreaalsesse maailma, mis täis tuttavat kuid samal ajal nii võõrast.

Lisa kommentaar