Eksperimentaalne moenäitus

Evald Okase Muuseumis on avatud eksperimentaalne moenäitus “IDEEVORM:MUSTER – Lilled sitsil”.

2

Foto: Maiken Staak

Näitusel avaneb võimalus heita pilk moe loomisprotsessile, tutvuda kunstistrateegiatega, mida kasutatakse eksperimentaalse moe loomisel ning olla tunnistajaks kultuuride dialoogile, milles saavad kokku nõukogude tekstiiltööstus ja 21. sajandi moeõpetus.

Rahvusvaheliselt tunnustatud moedisaineri Marit Ilisoni juhendamisel töötasid EKA moedisaini ja -stilistika 1. kursuse tudengid 2014 kevadsemestril mustritega, mis pärinevad kunagise Narva Kreenholmi Tekstiilivabriku rikkalikust ja seni laiemalt kasutamata mustrite kogust. Vormiõpetuse mustrite erikursus seadis eesmärgiks arendada mustreid kolmemõõtmelisteks ruumilisteks objektideks, mille hulgast tehtud valik jõuab näitusele Evald Okase majamuuseumis.

„Meie ümber on igapäevaselt palju erinevaid mustreid, nii looduslikke ja loomulikke kui ka disainitud ja tehislikke. Tavaliselt esinevad mustrid kahemõõtmelisel pinnal, eriti moekunstis, kus mustriline kangas on disaineri baasmaterjal, mida rõivaste loomiseks lõikama hakatakse,” kirjeldab Marit Ilison mustrite ja moekunstniku igapäevast töösuhet. EKA-s läbiviidud mustrikursus pööras sedalaadi turvalised suhted peapeale ja kursusel õpiti mustreid tundma selleks, et neid käsitleda ruumilise teosena. Üliõpilaselt nõuti mustritesse sisenemist ja selle struktuurist aru saamist, et anda vastus küsimustele „ Kuidas luua mustrist vorm? Kuidas seda teha värskel, ootamatul ja pilkupüüdval viisil?”

Marit Ilison kirjeldab läbitud kursust kui eksperimenti nii juhendajale kui tudengitele: „Üliõpilaste esimene ülesanne oli loosi teel saadud muster lahti harutada, tükkideks võtta, uurida värvide ja kujundite sümboolikat ja semiootilisi tähendusi ning uitmõtelda, mida võis mustrit loonud tekstiilikunstnik loomishetkel mõelda?”.

Samuti tuli rakendada erinevaid meeliergutavaid disainimeetodeid ja -võtteid nagu näiteks ideelist ja visuaalset ahelreaktsiooni, mis viib mõtted triivima. Paralleelselt tuli teha katsetusi materjaliga – taaskasutatud PVC reklaam-bänneritega, mis osutusid väga riukalikuks ja keeruliseks väljakutseks. Iga tudeng leidis oma viisi, kuidas PVC-st ruumilisi konstruktsioone välja võluda – nad lõikasid, rebisid, kleepisid, klammerdasid ja põletasid.

Järgmiseks sammuks oli kollaažitehnikas eksperimentaalsete kavandite valmistamine ning lõppfaasis tuli materjalikatsetused ühendada kollaažkavandiga. Pidevalt tuli jäädvustada ja vormistada tööprotsessi kirjeldavaid materjale.

Kogu tegevuse eesmärgiks oli eemalduda algsest mustrist võimalikult kaugele, et siis pika ringiga ja uute kogemustega rikastatult lähtemustri juurde tagasi jõuda.

Näitusele Evald Okase majamuuseumis jõuab huvitavamatest töödest kokku pandud kollektsioon, mida täiendavad tööde juures kasutatud originaalmustrite skanneeringud ja tudengite tööprotsesside dokumentatsioon. Moefotograaf Maiken Staaki käe all valmis eksperimentaalkostüümidest moefotoseeria. Näituse kujunduse autorid on Marit Ilison ja Tuuli Aule ning näitust saadab teemakohane trükis, mille koostas ja kujundas Tuuli Aule.

1

“IDEEVORM:MUSTER – Lilled sitsil” jätkab 2011. aastal alanud eksperimentaalset kursust „Ideevorm“ , mille kontseptsiooni pakkus Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnale moekunstnik Marit Ilison sooviga anda üliõpilastele võimalus väljuda tavapärasest reaalsusest ning eksperimenteerida materjali ja vormidega, mida moedisaini õppekava ainetes pole ette nähtud. Kui tavaliselt tegeleb moedisainer kangaga, on selle kursuse eesmärgiks otsida erinevaid võimalusi teiste materjalidega töötamiseks ja murda ebatavalise materjali vastupanu. Varasematel aastatel on materjalideks olnud valge puuvillane kangas, paber ja õhuke vineerspoon.

“Kõik tavapärased siluetid, eriti korsetid ja kleidid, on sellel kursusel keelatud, ” selgitas Ilison ülesande väljakutseid.

Projektiga töötasid :
Marit Ilison, moekunstnik
Tuuli Aule, graafiline disainer
Maiken Staak, fotograaf
Eha Komissarov, kuraator
EKA moedisaini ja-stilistika 1.kursuse üliõpilased

Näitus Evald Okase Majamuuseumis Karja 24, Haapsalus ootab külastajaid 10. augustini ning on avatud T-P 12-18, suletud esmaspäeval.

Lisa kommentaar