Disainiööl näeb Eesti jätkusuutliku disaini paremikku

Sel nädalal, 20.-26. septembrini toimub juba kuueteistkümnendat korda traditsiooniks saanud Disainiöö festival. Baltimaade suurima disainiürituse peateemaks on seekord SOS disain, mis tutvustab disainerite poolt erinevates eluvaldkondades loodud lahendusi muutuste ja kriisiolukorraga toimetulekuks. Samuti on tähelepanu kestlikul disainmõtlemisel ning sellel põhinevatel toodetel, mille Eesti paremiku toob vaatajateni näitus „Second Chance“.

Anne Turn

Anne Türn

Disainiöö raames toimuv näitus „Second Chance“ ehk „Teine võimalus“ toimus esmakordselt tänavu juunis toimunud Veneetsia Disainibiennaalil ning demonstreerib, kuidas jäätmed ei ole tänapäeval enam tarbetu praht, vaid väärtuslik materjal, mille ringlusse võtmine on planeedi piiratud ressursside säästmiseks ja keskkonna kaitsmiseks võtmetähtsusega.

Stiilne sisustus ruladest, mööblitööstuse jääkidest, vildist või kartongist

Eesti kohalik disaini- ja kunstimaastik pakub hulgaliselt põnevaid lahendusi, mis tõestavad, et taaskasutatud tooted võivad olla vägagi atraktiivsed ja nutikad. Näiteks Eesti üks hinnatuim valgustus- ja sisustusdisainer Tarmo Luisk on ette võtnud vanad rulalauad, millele andnud uue funktsiooni stiilsete SITBOARD istmete näol, mis on lisaks kaetud mööblitööstusest järelejäänud nahaga.

Igor Volkov

Igor Volkov

Näha saab ka disainbrändi WOH kodusisustuselemente ja mööblit, mille peadisaineriks on Margot Vaaderpass. Põhjamaiselt minimalistlikud WOHi riidepuud ja tumbad on valmistatud vildist, mis koosneb kuni 85% ulatuses ringlussevõetud plastist. WOHi riidepuud on pälvinud tunnustust ka rahvusvaheliselt, võites möödunud aastal maailma ühe suurima disainikonkursi Red Dot tootedisaini auhinna.

Teiste seas on põneva taaskasutusvõimaluse leidnud ka sisustusdisainer Leonardo Meigas, kelle juhtimisel saavad uue elu katusepleki pealekerimiseks toodetud kartongrullid. Kartongrullist valmistatud tool „Katarina“ hinnati möödunud aastal ka rahvusvahelisel SIT mööblidisaini auhindade jagamisel tugitoolide kategoorias laureaadiks.

Näitusest võtab osa rohkelt kohalikke tunnustatud tegijaid

Tarmo Luisu, Margot Vaaderpassi ja Leonardo Meigase looming on aga kõigest üks osa näitusest. Jätkusuutlikke disainlahendusi saab veel näha sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile. Näitus, mille kujundajaks on Leonardo Meigas, ametlik avamine toimub Disainiöö avapäeval, 20. septembril Põhjala tehases ning see on nähtav kuni 26. septembrini.

Leonardo Meigas

Leonardo Meigas

Avastamist jätkub Disainiöö raames moest arhitektuurini

XVI Disainiöö programmi kuuluvad ka mitmed juba traditsiooniks saanud sündmused nagu omanäoline aeglasele rõivamoele keskenduv moeetendus D_O_M – Disain on Moes Xenia Joosti, Cervo Volante, Human Highness ja Fennecfit disainbrändide osavõtul,  vestlusõhtu „Mina olen Disainer“, PechaKucha õhtu põnevate välkettekannetega ning plakatikunstinäitus, mis kannab tänavu pealkirja „Absurd“. Korraldajad on mõelnud ka sellele, kuidas lastele mänguliselt kriisiteemat tutvustada. Samuti toimub Eesti suurim disainiturg „Disainitänav ja Moepõik“, kus saab tutvuda enam kui saja erineva väiketootja loominguga. Üle Tallinna leiab aset ka arvukalt festivali satelliitide poolt korraldatavaid näituseid, töötubasid ja tooteesitlusi.

 

Lisa kommentaar