Erakordne Maria

„Ainult mina saan oma lugu jutustada, sest ainult mina olen seda läbi elanud.“/ Maria Callas

Filmi teeb eriliseks režissööri lähenemine – omanäolise lauljanna, omaaegse moeikooni ja meedia superstaari lugu lastakse jutustada temal endal.

mariacallas

Kaader filmist

Tom Volfi filmi „Maria Callas“ (Maria by Callas, Prantsusmaa 2017) raamiks on telelegendi David Frosti siiani avaldamata intervjuu Maria Callasega, mille koopiat Callase kauaaegne majahoidja alles oli hoidnud. Erafotode, -videote, etenduste, lindistuste ja läbi Callase kirjade kujuneb filmist mitte niivõrd austusavaldus suurele sopranile, vaid pigem joonistub Maria Anna Sofia Cecila Kalogeropoulou nimega sündinud naise portree. Ühtaegu nii armastatud, nii imetletud ja samas ka tuliselt kritiseeritud lauljatar räägib enda eest – sõnadega, pilkudega, aariatega. Juba eluajal legendiks kujunenud meediastaar ja -ohver samaaegselt laseb läbi oma era-kirjavahetuse ja avaldamata memuaaride vaatajal kiigata kulisside taha ja saada aimu, milline üksikhing peitus tegelikult alati kuningliku hoiakuga, elegantselt riietatud, täiuslikult meigitud naeratuse – nähtuse Maria Callas taga.

Maria Callas

 

Režisööril Tom Volfil kulus materjali kokku kogumiseks neli aastat vaevarikast uurimistööd, millesse kuulus ka suhtlemine paljude Callase lähimate sõprade ja koostööpartneritega, kes lubasid selles filmis jagada oma isiklikke mälestuskilde. Suur osa pildimaterjalist on pärit eraallikatest. Episoodides, kus originaallindistused polnud saadaval, loeb Callase sõnu Joyce DiDonato, kes on hetkel üks ooperimaailma suurimaid staare.

Maria Callas_

 

Maria Callas oli kreeka-ameerika päritolu sopran, keda on peetud üheks väljapaistvamaks lauljaks 20. sajandil. Tema laulmise tehnikat, unikaalse tämbriga häält ja  rollide dramaatilisi tõlgendusi on nii ülistatud kui kritiseeritud, kuid vaieldamatult laulis ta end laia repertuaariga ooperimaailma legendiks, kes oma isiksusega ja pideva meediatähelepanuga tõi ooperi tihti ka teatrite seinte vahelt välja. 1950-ndatest aastatest alates, kui ta oli saavutanud rahvusvahelise tuntuse, oli ta pidevalt meedia huviorbiidis nii oma loominguliste saavutuste kui isikliku eluga. Oma eluajal kirjeldati teda pehmelt öeldes „väga temperamentsena“, mis talle ka karjääri tehes teinekord takistusi või tagasilööke põhjustas. Tema lühikeseks kuid tormiliseks kujunenud karjääri lõpetasid probleemid häälega, mis panid ta järk-järgult aktiivsest lavatööst loobuma juba 1960-ndatel aastatel.

Maria Callasmustvalge

 

„Mind sunniti karjääriteele. Kõigepealt minu ema, siis minu mees. Oleksin rõõmuga kõik sinnapaika jätnud, aga saatus on saatus.  Ja sellest pole väljapääsu,“ tunnistab Maria Callas 47-aastasena oma karjääri lõpus antud teleintervjuus.

Maria Callas elas oma elu viimased aastad peaaegu erakuna Pariisis ja  suri 1977. aastal 53-aastasena infarkti. Ta oli lauljatar, kes suudab kuni tänaseni oma laulmisega inimesi sügavalt liigutada, sest isegi aastakümneid pärast surma mäletatakse tema nime ka väljaspool ooperisõprade ringkonda ja tema rohked helisalvestised võluvad siiani aina uusi kuulajaid.

Tom Volfi filmi „Maria by Callas“ näitab ETV2 pühapäeval, 13.detsembril kell 13.35

https://www.youtube.com/watch?v=F__s0Xjny9c

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar