Hetked jazziga

Kuigi paljud meist hõljuvad tõenäoliselt veel Jazzkaare sügiskontsertide lummuses, algab peagi Jõulujazz 2020. Tegemist on kahenädalase intiimse jõuluaega sobiva festivaliga, mis täidab novembri lõpus ja detsembri alguses kirikud, kontserdisaalid ja klubid hingele pai tegeva džässmuusikaga.

Ka seekord laseme muusikutel endil üksteise loomingut kirjeldada. Täna tutvume lähemalt muusiku Marianne Leiburi ja svingiva trio Titoksiga.

MARIANNE TITOKSIST

Kas ja milliseid kokkupuuteid on teil Titoks triosse kuuluvate muusikutega tööalaselt olnud? Kas näete võimalusi põnevateks koostööprojektideks?

Robert Nõmmanniga olen ma koos musitseerinud ning isegi omaloomingut salvestanud. Jaanis Killiga õppisime muusikaakadeemias samal kursusel ning oleme nii koolis kui ka väljaspool koos esinenud. Kristjan Rudanovski on džässviiuldajana üks väljapaistvamaid mängijaid, kuid temaga pole ma veel ühiselt lava jagada jõudnud. Küll olen teda korduvalt mängimas kuulnud ja võin öelda, et olen Rudanovski suur fänn. Ta on muusikuna tundeline, hea tooniga virtuoosne mängija nii oma ansamblis kui ka klassikalises muusikas. Titoksi repertuaari kuulates ei välistaks ma koostöö võimalikkust, nii et kui tekib põhjust, siis miks mitte ühiselt midagi luua või esitada!

Kuidas kirjeldate selle koosseisu loomingut? Mida väärtustate, mis teeb selle trio loomingu/muusikalise olemise ja lähenemise eriliseks?

Ansambel Titoks viljeleb suuresti gypsy-jazz’i. Selle žanri suurkujudeks olid eelmise sajandi esimeses pooles džässviiuldaja Stéphane Grappelli ning džässkitarrist Django Reinhardt. Nagu toona, on see stiil tänagi mängijate oskuste osas väga nõudlik. Titoks on vist ainus ja esimene laiemale publikule tuntud gypsy-jazz trio Eestis. Nende puhul väärtustan ka maitsekust, stiiliteadlikkust ja fantastilist koosmängu. Kuna nad on võimekad mängijad, kes on üheskoos oma ansambli toimimisse väga palju aega panustanud, võiks öelda, et Titoksi kontsert on kindlapeale minek. Kohe esimeste taktide põhjal on näha ja kuulda, et ansambliliikmed on justkui kodus – ühine musitseerimine on nauditav, näod on naerul ning kõlav muusika on kaasahaarav. Ja muide, nad näevad laval alati väga head välja – tõeline soliidsete noormeeste trio! Muusikast paiskub sageli välja palju energiat just siis, kui seda mängivad hingest inimesed, kes on omavahel ka väga head sõbrad. Titoksi puhul see mulle täpselt niimoodi tundub.

Miks tasub Titoksi heliloomingut minna kuulama just nüüd Jõulujazzil?

Jõuluajal kuuleme kommertskanalites igal aastal suures osas sama ja/või sarnast muusikat. See ei ole otseselt halb, sest maailmas on lugematu hulk aegumatuid ja väga ilusaid jõululaule, mis äratavadki nii mõneski selle õige jõulutunde. Ma usun, et täpselt samamoodi võib seda tekitada ka Titoks. Oma väikese koosseisuga, ent suure lavaenergiaga loob see trio palju hubasust – seda tunnet, mida jõuluajal kogeda soovitakse. Ma olen veendunud, et nähes ja kuuldes nende peent ning positiivse hõnguga kontserti, jääb rõõm kuulaja südamesse veel pikaks ajaks.

Titoks, autor Rene Jakobson

 Titoks. Foto: Rene Jakobson

Virtuoosne, särav, tähelepanu püüdev ja meeletult tehniline, ent mahe svingiv trio Titoks vaimustab nii Eesti kui ka Euroopa džässisõpru. Kollektiivi muusika viib kuulaja ajamasinas rännakule, kus avastatakse nostalgilisi meloodiaid, energiast pakatavaid svingirütme ja suitsuse salongimuusika sumedat atmosfääri. Titoksi unistus on, et Eestit tuntaks riigina, kus mängitakse ja kuulatakse gypsy-jazz’i samasuguse kirega nagu näiteks Soomes või Hollandis. 28. novembril Kumu auditooriumis toimuval kontserdil astub seni triona esinenud kollektiiv esmakordselt lavale kvartetina, nendega liitub andekas kitarrist Ainar Toit.

Mida annab Jõulujazzil esinemine teile kui muusikutele?

Titoks trio: Võimaluse lõpuks ka Jazzkaarel esineda!

Mida soovitaksite Femme lugejatel veel enne selle aasta lõppu ära teha/kogeda?

Nautida seda, mida hetkel saab väga hästi ja süümepiinade vabalt teha – looduses ringi käia!

Hakata päevikut pidama, selle asemel et oma mõtted sotsiaalmeedia ja Redditi alla peita.

Unistage kõrgelt ja ärge andke liiga kiiresti alla!

TITOKS MARIANNEST

Kuigi Titoks trio liikmed Robert ja Jaanis on jaganud Mariannega ühiseid lavalaudu ning Kristjani viiulimäng on jätnud talle meeldejääva mulje, pole neil seni veel olnud võimalust ühise nelikuna koos esineda. Siiski leiavad Titoksi muusikud, et tulevikus võiks kindlasti anda välja Titoks pluss All Stars albumi, kus üheks külalisesinejaks oleks kutsutud ka Marianne Leibur.

Marianne Leibur, kaanefotoks! autor Sohvi Viik

Marianne. Foto: Sohvi Viik

Kuidas kirjeldate Marianne loomingut? Mida väärtustate, mis teeb tema loomingu/muusikalise olemise ja lähenemise eriliseks?

Ilus, aus ja võluv! Väärtustame tema seadeid, mis on vapustavalt nüansirikkad ning tekitavad kananaha igal kuulamisel, eriti keelpillide puhul. Väga meeldiv on ka popmuusika ja džässi kombineerimise tulemus, mis on kohati päris julge dissonantside poolt, kuid tasakaal on seal paigas.

Miks tasub tema heliloomingut kuulama minna just nüüd Jõulujazzil?

Praegusel külmal ajal, kus inimestega tuleb distantsi hoida ja positiivsust on raske leida, on Marianne muusika ideaalne ravim selle vastu. See teeb su seest soojaks ja toob muheda/mõnusa muige näole. Korraks võib lausa tunduda, nagu elu on ilus ja kõik saab korda!

Marianne Leibur, Sohvi Viik

Marianne Leibur Trio. Foto: Sohvi Viik

Tänavu Noore Jazzitalendi auhinnaga pärjatud lauljatar Marianne Leibur astub tänavusel Jõulujazzil üles lausa kolmes koosluses: Eesti muusikute generatsioone ühendaval kontserdil 29. novembril, Bachi pärandi helirännakul 2. detsembril ja endanimelise trioga 6. detsembril. 

Mida annab Teile kui muusikule Jõulujazzil esinemine?

Marianne: Jõulujazz on ilus üritus ilusal ajal. Ja kuna see seostub jõuludega, pakub sellel festivalil esinemine mulle kui artistile lisaks muule ka vaheldust, sest repertuaari saab kohendada seda arvesse võttes. Rahutunne, tänulikkus ja soojus võiksid olla ühised tunded nii laval olijatel kui ka kuulajatel. Seda tegelikult aasta ringi kuid jõuluajal otsime ja märkame selliseid erilisi hetki rohkem. Jõulujazzil loodangi seda taas kogeda.

Mida soovitaksite lugejatel veel enne selle aasta lõppu ära teha/kogeda?

Nautida kultuuri! Ja no muidugi võiks käia saunas ja hea õnne korral ka lumes.

Jõulujazz 2020 programmiga saab lähemalt tutvuda nende kodulehel. 

Lisa kommentaar