Innovaatiliste vormilahendustega ehted

Ehtekunstnik Julia Maria Künnapi loomingu peamiseks lähtekohaks on traditsiooniline vääriskivilihv ning vabavormiline kivilõige. Juba üle kümne aasta kasutab kunstnik oma töös looduslikke kive, mida ta eheteks lihvib. Tema töö keskmes on vastuolu pea igavikulisena mõjuva kivi ning peostpudeneva hetke vahel, mis ka sellel näitusel välja joonistub. Sel neljapäeval, 23. septembril kell 18.00 HOP galeriis avataval näitusel “Aja küsimus” on eksponeeritud üle kahekümne klassikalistest materjalidest kuid innovaatilise vormilahendusega kantava ehte, mis on valminud kahe viimase aasta jooksul.

kynnap

“Inimlikul tasandil ühendab meid kõiki sama elu oma igapäevaste rõõmude ja murede, armastuse ja üksindusega. Mõnikord on see rõõm ilusast ilmast, konkreetsest ajahetkest, mil pilvevarjud libisevad üle maa, õrn tuulehoog akna taga okstes, hetk kergust. Kui mul õnnestub mõnda neist kergusehetkedest oma töösse kaasata, siis võib-olla puudutab see ka teisi hingi, “kommenteerib Julia Maria Künnap.

„Nagu šamaan või alkeemik, näib Julia Maria Künnap muutvat materjalide loomulikku olekut, muutes vääriskivid vedelaks. Tema käes langeb, sulab, tilgub või lainetab kivi, taandades mäekristalli vesiseks tilgaks või põhjustades oonüksi lõputut lainetamist või hoopis suitsukvartsi karamellisarnast sulamist. Tema kivitöötlust võib nimetada kelmikaks või vaimukaks, kuid pigem on see õrnem ja empaatilisem: ta näitab kivile, kuidas teha midagi, mis väljub selle olemuse raamidest, kuid ootamatult püsib siiski oma tahte piires, “ kommenteerib Felix Flury.

Julia Maria Künnap on vabakutseline ehtekunstnik, kes elab ja töötab Tallinnas. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti eriala (prof: Kadri Mälk, MA 2004, BA 2001) ja täiendanud end Stockholmis ning Firenzes. Tal on olnud isikunäitused Eestis, Itaalias, Taiwanil, Taimaal ja USAs. Lisaks on tema töid eksponeeritud erinevates galeriides ja muuseumides Shanghais, Hong Kongis, Tokyos, Londonis, Pariisis, Stockholmis, Riias, Padovas, Münchenis, Helsingis ja mujal.

Lisaks erinevatele tunnustustele kodu- ja välismaal pälvis Künnapi looming 2018. aastal Münhenis ehtekunsti ühe hinnatuima tunnustuse – Herbert Hoffmani nimelise preemia. Tema töid on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Boston Museum of Fine Arts ja MAD Museum of Arts and Design New York kogudes. Künnap on 2021 aasta Kultuurkapitali „Ela ja Sära“ stipendiumi laureaat.

Näituse helikujundus: helilooja Marc Marder (Prantsusmaa).

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar