Nüüdisaegse ehtekunsti pop-up

Pika metallikunstiajalooga Hobusepea 2 maja on üle saja aasta olnud tegusate ehtekunstnike meka. Sel nädalavahetusel reedel ja laupäeval (2.–3.06) esitleb vanalinnas Hobusepea 2 peidetud sisehoovis nii 50 aastat majas töötanud kui ka noorem generatsioon oma loomingut. Saab näha üle tuhande unikaalse ehte ja neid ka endale soetada ning kuulata kontserte.

darj Nüüdisaegse ehtekunsti pop up

Fotol Darja Popolitova ehted

Alguses tegutsesid Hobusepea tänaval aastasadu hobusesaduldajad, voolab ju maa-alune jõgi Hobusepea tänava majade alt, nii et seppadel hea rauda sepistada. Tänapäeval aga pumpavad masinad maja all ööpäev läbi vett kanalisatsiooni, et majas uputama ei hakkaks.

19. saj lõpul aga lasi edukas juveliir Koch maja ehitada ehtetööstuseks. Fassaad ehitati alles pärast seda, kui suured paarikümnetonnised masinad sai keldrisse sisse seatud. Vast kõikidel on  tollest ajast pärit mõni hõbevaagen või ehtekomplekt. Masinad töötavad tänini.

Nõukogude ajal reformiti ka Kochi tehas ja tootmine läks Nõukogude Kunsti Fondi käsutusse. Tööd jätkas juba ENSV Kunstnike Liidule kuulunud  ENSV Kunsti Kombinaadi metallehistööde ateljee. Teosed olid unikaalsed ja pigem väikeseeriad. Toodeti pigem kallimaid ja suuremamahulisi ehteid. Kõik tooted  saadeti Venemaale ja müüdi eritellimustena, Eesti turule kunstiteosed ei jõudnudki. Ka kavandid käisid läbi Moskva, sest oli ajastule vastav ideoloogiline kontroll ning defitsiidiajastu.

1980-ndatel muudeti tööstuse nimi ARS Juveeliks. Majanduslik vägevus plaanimajanduses, Venemaal konkurentsi ei olnud. Tehas oli väga edukas ja seda laiendati, ARS kolis uude Pärnu mnt ehitisse.

Uue aja, vabariigi teise tulemisega lagunes kombinaat, sest turg langes ära. Endised sissekäidud piirid kinni ja kohalikku turumajandust hakkasid ilmestama  pigem  suuremaseerialised ja sissetoodud odavamad ehted. Käsitööstuslik ARS Juveel ei suutnud üle minna masstootmisele.

hoov Nüüdisaegse ehtekunsti pop up

 

Hobusepea tänava kunstnike majas tegutseb üle 100 vabakutselise kunstniku, kel kõigil on oma väikeettevõtted. Peale 90 ehte- ja metallikunstniku on majas tegusad nahakunstnikud, arhitektid, sisearhitektid, graafikud ja maalikunstnikud.  Kunstnike kambatööna asutati ka Pika ja Hobusepea tänava nurgal asuv esimene ja suurim eesti ehtekunsti presenteeriv  A-Galerii.

Tegu on heategevusliku ettevõtmisega, kus osaliselt kasutatakse tulu maja renoveerimiseks.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar